Dejte sbohem nespavosti

matrace a rošty

Zná to snad každý. Převalujete se ze strany na stranu, chvíli je vám horko, chvíli zima, myšlenky vám utíkají všemi směry a vy ne a ne usnout. Pokud ani počítání oveček nepomáhá, je třeba zkusit na to jít jinak. Nespavost je totiž závažný problém, který se neblaze podepisuje na našem zdraví, a to jak fyzickém, tak duševním, o vzhledu nemluvě. Kruhy pod očima jsou však v porovnání s ostatními obtížemi, jako je deprese, úzkost, zvýšené riziko vzniku cukrovky či rakoviny, tím nejmenším, co může způsobit. Důvody nespavosti mohou být různé, někoho trápí osobní problémy, jiný má starosti v zaměstnání, dalšího tíží rodinná situace. Příčina však může být i jiná. A možná je ukrytá právě ve vaší ložnici. Co tedy dělat, abyste se ráno vzbudili svěží, odpočatí a plní energie?

Ideální prostředí

Předně, ke spánku je potřeba vhodné prostředí – příliš vysoká teplota, velký hluk nebo nepříjemné světlo z ulice nebude to pravé ořechové. Ztlumte proto topení, okno opatřete žaluziemi či závěsy a můžete-li si vybírat, ložnici umístěte do klidné části, kde vás nebudou rušit výkřiky opilců či hustý dopravní provoz. Roli hraje také to, na čem spíte. Zda dáte přednost posteli z masivu nebo čalouněné, záleží na vás, vašem pohodlí a vkusu. Pozornost věnujte hlavně jejímu umístění, jen tak se stane vhodným místem pro odpočinek a relaxaci. Vyvarujte se těsné blízkosti oken a dveří, nepříjemný průvan by vám mohl narušit klidný spánek. Rovněž střed místnosti není ideální volbou, svírat by vás mohly nepříjemné pocity. Čelo postele by mělo být u zdi a prostor kolem dostatečně velký, aby byl zajištěn snadný a nekomplikovaný přístup.

Buďte nároční

Poté je načase řešit samotnou matraci, její výběr však není zrovna jednoduchý. Neexistuje totiž jedna univerzální, která by vyhovovala všem. Roli hraje spousta faktorů – nejen její tvrdost a materiál, ale také věk, hmotnost či zdravotní stav spáče, který na ni bude uléhat. A ruku v ruce s matrací jde i výběr roštů. Tyto dvě významné položky je vhodné vybírat s ohledem na sebe navzájem. Jen tak docílíte dokonalé souhry jednotlivých částí postele a budete mít větší šanci, že se ráno budete budit jako znovuzrození.