Jak prodat pozemek?

Když prodáváte byt či dům, není problém ho v inzerátu zatraktivnit pomocí profesionálních fotografií či home stagingu. Na prohlídkách pak zájemce překvapíte útulnou a příjemnou atmosférou. Co když ale prodáváte pozemek, který má eliminovat nutnost vzít si hypotéku na budoucí bydlení nebo alespoň půjčovanou částku snížit? Jak to zařídit, aby byl pro kupující zajímavý a nezapadl v inzerátech na dlouhé měsíce, než si ho někdo všimne? 

Komu ho prodat? 

Většinou není problém pozemek prodat přes výkup pozemku. Je to stejně jednoduché, jako zařídit výkup garáže či jiné nemovitosti, peníze vám na účtu přistanou během několika dnů, a navíc vám odpadnou starosti se sháněním kupce a právním servisem. 

Promluvte si s majiteli sousedních pozemků. Možná pro kupce nebudete muset chodit daleko a sousedé uvítají možnost rozšířit svůj majetek. Pokud se v okolí staví komerční prostory nebo mají vyrůst nové bytové domy, můžete kontaktovat developera, třeba pro váš pozemek najde využití. 

Dejte si práci s inzerátem a prohlídkou 

Pokud podáváte inzerát, dejte si před focením trochu práce s úpravou. Pozemek samozřejmě nejde vylepšit rekonstrukcí nebo novým nátěrem, můžete ale vytrhat plevel, posekat trávník nebo vysadit květiny. Pak přitáhne víc pozornosti. 

I u pozemku, stejně jako u bytu či domu, by kupující měli mít možnost osobní prohlídky. Během ní jim ukažte hranice plochy, přidejte pár informací o sousedech či lokalitě a upozorněte na všechno, co by mohlo zvýšit šanci na prodej. Do inzerátu napište všechna možná využití, jaké pozemek má, oslovíte tak širší okruh lidí. 

Pokud nevíte, zda se na vašem pozemku dá stavět, nahlédněte do aktuálního územního plánu obce, ve které se nachází. Zájemcům neslibujte nic, čím si nejste jistí. Zvlášť, když si takovou informaci mohou sami ověřit. 

Pravdou je, že klasický prodej pozemku se může protáhnout i na několik let. Nečekejte tak dlouho a svěřte svůj pozemek do rukou profesionálů, kteří se postarají o rychlý výkup a zprostředkování prodeje.