Jak správně vybrat dřevěný zahradní nábytek

Při výběru toho nejvhodnějšího nábytku nejen do zahrady, ale také k bazénu, na balkón nebo na terasu často padne volba na dřevěný zahradní nábytek. A není divu – židle, stoly, lehátka, ale třeba i dřevěné zahradní houpačky jsou krásné na pohled, působí příjemným teplým dojmem a mají mnoho dalších skvělých užitných vlastností. Pokud se navíc při jejich výběru budete řídit následujícími radami, vytvoříte u vás doma skutečnou oázu odpočinku.

Zásady výběru dřevěného nábytku

  1. Kolik osob bude Váš nábytek využívat? Pořádáte často zahradní slavnosti pro širokou rodinu nebo rozkládáte zahradní nábytek pouze tehdy, když přijde soused na kus řeči?
  2. Kolik času chcete strávit jeho údržbou? Dřevěný zahradní nábytek obecně vyžaduje více pozornosti, než třeba nábytek plastový či polyratanový, avšak některé dřevěné materiály jsou odolnější než jiné. A od toho se odvíjí i péče o ně.
  3. Kam dřevěný nábytek umístíte? Pro robustní zahradní nábytek vyrobený z masivu potřebujete mít na zahradě, u bazénu, nebo na terase dostatek místa. Na balkón není vhodný vůbec, protože by zabíral příliš mnoho cenného prostoru a rozhodně by nepůsobil příliš útulně.
  4. Kam uskladníte svůj zahradní nábytek přes zimu nebo při nepříznivém počasí? S tím souvisí i otázka, jak snadno a lehce půjde Vámi vybraný druh nábytku složit a přenášet. Některé dřevěné zahradní stoly při rozložení zvětší svoji plochu až o desítky centimetrů, čímž vytvoří dostatečný prostor i pro početnější návštěvu, přesto je snadno složíte ke zdi třeba v garáži nebo zahradním domku.

Dřevěný nábytek – z jakého materiálu?

Jakmile máte jasno ve výše uvedených otázkách, je už výběr konkrétního dřevěného nábytku jednoduchý. Nejlevnější je zahradní nábytek z měkkého dřeva, jako je například smrk nebo borovice. Je však nutné počítat s jeho omezenou životností. Podstatně déle vám bude sloužit zahradní nábytek z tvrdého, kvalitního dřeva – z teaku, eukalyptu nebo akátu. Ten je i mnohem pevnější a odolnější vůči dešti, UV záření a dalším povětrnostním vlivům. Teakový zahradní nábytek je dokonce možné krátkodobě skladovat i venku na dešti, a to za předpokladu, že ho složíme tak, aby po něm mohla dešťová voda volně stékat a nevytvářela kaluže na jeho plochých místech. V každém případě nepodceňujte pravidelnou údržbu dřevěného nábytku speciálním olejem podle zvoleného druhu dřeva.

Výběr nábytku na zahradu nepodceňujte!

Jak sami vidíte, je třeba věnovat výběru vhodného zahradního nábytku patřičnou pozornost. Jedná se totiž o investici, ze které budete mít po několik následujících let užitek nejen vy, ale i vaši blízcí. Dřevěný zahradní nábytek z masivu má opravdu veliké zastoupení v nabídkách internetových obchodů a jistě i vy naleznete židle, stoly nebo lehátka, která zrovna potřebujete.