Jak úspěšně řídit projekt aneb Co musí zvládnout projektový manažer

co je CRM

Pouštíte se do realizace vlastního projektu nebo vám na stole přistála nabídka práce na projektu pro někoho jiného? V obou případech budete mít na bedrech spoustu zodpovědnosti. Projektový manažer je základním pilířem týmu a kromě samotného řízení projektu musí přirozeně motivovat ostatní členy týmu. Na co byste se měli připravit a co je dobré o projektovém managementu vědět?

Projekt je jen slovo, v praxi může mít mnoho podob

Není projektový manažer jako projektový manažer. A není projekt jako projekt. Definice „časově ohraničeného úsilí, jehož cílem je produkt nebo služba“ sedí na poměrně široké spektrum činností. V praxi se může jednat o spuštění nových webových stránek, otevření prodejny, implementaci podnikového systému apod. Rozdíl oproti běžné operativě spočívá v jasném ohraničení: projekty mají začátek a konec. 

Co znamená „řídit projekt“?

Řízení projektů je specializovaný manažerský obor, jehož podstatou je realizace projektu. Projektový manažer musí koordinovat jednotlivé složky takovým způsobem, aby byl výstup připraven v dohodnutém časovém rámci, náklady nepřekročily vymezenou hranici a kvalita odpovídala požadavkům klienta. Každodenní rutinou „projekťáka“ je rozpracování projektu na dílčí úkony, kontrola a dohled na jejich plnění, aktualizace časových a finančních odhadů či reporting ohledně stavu projektu.

Projektový manažer se neobejde bez vhodně zvoleného softwaru, který usnadňuje správu projektu, komunikaci se členy týmu a sdílení informací. V posledních letech se v rámci projektového řízení uplatňují customer relationship management systémy (zde si můžete přečíst, co je CRM).

Jakými vlastnostmi musí projektový manažer disponovat?

Vzhledem k náročnosti výkonu práce se projektovým manažerem může stát pouze člověk s určitými předpoklady. Ke klíčovým vlastnostem patří flexibilita, nadprůměrné organizační a komunikační dovednosti a schopnost týmové hry. Pokud na vás charakteristika sedí, směle do toho – obor projektového řízení je atraktivní a dobře placený!