Komorní scéna Aréna

Komorní scéna Aréna
Komorní scéna Aréna

Komorní scéna Aréna vznikla v roce 1994 z původního Divadla hudby, které v Ostravě působilo již od roku 1951. Divadelní představení se v programu Divadla hudby objevovala poměrně pravidelně (zlatou éru představuje konec šedesátých let, kdy zde vystupovalo amatérské Divadlo Waterloo), ale vlastní přeměnu Divadla hudby v komorní divadelní scénu prosadil až jeho ředitel Jaroslav Pochmon, který v letech 1986 až 1993 postupně realizoval novou uměleckou koncepci, jejímž spoluautorem byl herec, režisér a scénarista Pavel Cisovský, budoucí umělecký šéf nově vzniklého souboru. Potvrzením úspěšně dokončené přeměny bylo v roce 1994 přijetí nového názvu Komorní scéna Aréna, tehdy se zároveň své funkce ujala nynější ředitelka Renáta Huserová. První samostatné inscenace se na repertoáru objevily v letech 1991-1992 a od roku 1993 byly realizovány vlastním hereckým souborem.

Hned v sezóně 1993-1994 se zrodila jedna z nejúspěšnějších inscenací v dosavadní historii Arény. Režisér Radovan Lipus zde v roce 1994 nastudoval „scénickou škytavku“ Průběžná O(s)trava krve, představení šťastně inspirované hornickým folklórem a místní kabaretní tradicí. V roce 1996 byla inscenace nominována v anketě časopisu Svět a divadlo na titul Hra roku a herec Tomáš Jirman byl nominován na cenu za Nejlepší mužský výkon. Svůj zatím největší triumf divadlo slavilo v roce 2003, kdy řada výše zmíněných nominací konečně uzrála do podoby prestižních cen. Inscenace novely Michaila Bulgakova Psí srdce v dramatizaci a režii Sergeje Fedotova zvítězila v kategorii Nejlepší inscenace roku a herec Michal Čapka za roli Psa (Šaryk- Šarykov) získal cenu za Mužský herecký výkon.

Těmito vavříny ověnčené divadlo se po úspěšném desetiletí přestěhovalo do zbrusu nové divadelní budovy městské knihovny u Sýkorova mostu v centru Ostravy, v níž od sezóny 2005/2006 Aréna pokračuje ve svém zápase o umělecky hodnotné a divácky přitažlivé inscenace pod vedením nového uměleckého šéfa, jímž se stal režisér Ivan Krejčí.

K nejnovějším úspěchům patří nominace na Cenu Thálie 2007 za mimořádný činoherní výkon pro Alenu Sasínovou-Polarczyk za roli Iriny Arkadinové v Čechovově Rackovi (v režii Ivana Krejčího) a Cena Thálie 2007 pro činoherce do 33 let, kterou získal Michal Čapka za roli Trepleva v Rackovi a za roli Padraica v McDonaghově Poručíkovi z Inishmoru (v režii Michala Langa).Nominován na Cenu Thálie 2007 za mimořádný činoherní výkon byl také herec Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý za roli Dodge ve hře Sama Sheparda Pohřbené dítě, kterou v Aréně režíroval Janusz Klimsza.

Adresa:
Komorní scéna Aréna
příspěvková organizace
28. října 2
701 85 Moravská Ostrava

Pokladna
tel.: 595 155 595
e-mail: rezervace@divadloarena.cz

Pokladna je otevřena
Po-Pá 10.00 – 12.00 a 13.00 – 18.30 hodin
So, Ne, Svátek hodinu před představením

Program Arény najdete online na http://www.divadloarena.cz/program/