Nezaměstnanost v březnu stagnovala, i když se propouštělo viditelněji

kurzy měn

I do České republiky zamířil v posledních týdnech koronavirus, což je obávané onemocnění, které se během pár chvil stalo strašákem ve skříni každého z nás. V posledních týdnech nový typ koronaviru zanechal na našem území obrovské škody. Nemluvíme nyní jen o pozastavené ekonomice, díky které se Česko bude muset potýkat s obrovskými ztrátami a krizí, nemluvíme ani o neustále se měnících kurzech měn, ale mluvíme především o ztrátě zaměstnání, což pocítila opravdu řada z nás. 

I když to nyní vypadá, že nezaměstnanost v České republice enormně rostla, není tomu tak. Kupodivu se ukázalo, že v březnu nezaměstnanost stagnovala, a sice držela se na třech procentech. Otázkou samozřejmě je, jak tomu bude v dalších měsících, kdy budou firmy zasaženy koronavirem více. 

Během dubna se může nezaměstnanost zvýšit o jedno procento

Podle odborníků je velice pravděpodobné, že za duben nezaměstnanost viditelně poroste. Firmy se budou s koronavirovou krizí potýkat různě, některým nezbyde nic jiného než propouštět své pracovníky. Podle odborníků by se mohla nezaměstnanost během dubna posunout na čtyři procenta, záleží však na tom, jestli bude docházet k uvolňování podmínek bezpečnosti, respektive v jakém pořadí bude docházet k uvolňování opatření. 

Nyní je ještě otázkou, jak dlouho bude fungovat nouzový stav. Pakliže by se nouzový stav v naší republice překlenul ještě do května, je velká pravděpodobnost, že nezaměstnanost se překlene přes pět procent. 

Jaké obory jsou nejvíce zasažené?

I když nezaměstnanost aktuálně stagnovala na třech procentech, přesto se ví, jaké obory jsou zasažené. Nejvíce je zasažený cestovní ruch a také služby. Jistých ztrát se bohužel dočkalo i stavebnictví, které bude muset propouštět, pakliže se nouzový stav bude stále prodlužovat. Lidé totiž kvůli strachu o své zdraví upouští od staveb svých příbytků a čekají, až se to všechno zase přežene.