Pronájem nemovitostí Praha – jak postupovat při výběru

pronájem nemovitostí Praha

Zajímáte se právě o to, jaký pronájem nemovitostí Praha nabízí? A tápete v tom, jak vlastně při výběru svého nového domova postupovat? Na co nezapomenout a čím se při zařizování pronájmu vlastně řídit?

Výhody bydlení v pronájmu

Někteří lidé bydlení v pronájmu nemají příliš v lásce. Ovšem na druhou stranu při nákupu nemovitosti a žádání o hypotéku se v současné době dočkáme poměrně vysokých úrokových sazeb, jako se můžete dočíst TADY. A jaké výhody tedy v sobě bydlení v pronájmu ukrývá?

Tak například:

  • Možnost častého stěhování – kdykoliv si můžete říct, že už vám malý byt nestačí nebo naopak
  • Nízká počáteční investice – pouze do základního vybavení, případně kauce
  • Skvělá startovací základna pro mladé lidi – vyzkoušíte si bydlení na vlastní pěst

Nevýhody bydlení v pronájmu

Samozřejmě existuje i druhá skupina osob, kterým bydlení v pronájmu nevyhovuje. Souvisí s tím totiž hned několik nevýhod:

  • Nemůžete provádět rozsáhle úpravy – majitelé na to bývají hákliví
  • Neustále máte riziko výpovědi ze strany majitele
  • Měsíční nájemné se někdy může pohybovat v astronomických výšinách

Pronájem nemovitostí Praha – od plánování až po podpis smlouvy

Pokud o pronájmu nemovitosti v našem hlavním městě vážně uvažujete, je třeba si nejprve promyslet všechny detaily. Snad nejzákladnější otázku symbolizuje rozpočet. Budete se s nájemným s někým dělit nebo připadá celé na vás? Budete mít i po uhrazení nájmu dostatek finančních prostředků pro vedlejší náklady spojené s živobytím? To vše je třeba zkonzultovat.

Garsonka nebo vila

S otázkou finančního rozpočtu se pojí i to, zda vám postačí malá garsonka nebo se raději chcete vydat cestou obří vily s výhledem na celou Prahu. Popřemýšlejte o tom, s kým budete v nemovitosti bydlet a na jak dlouho by se z této nemovitosti mohl stát domov. Plánujete například v blízké době děti? V tom případě se rovnou poohlédněte po něčem větším, abyste za rok nebo za dva neřešili stěhování od začátku.

Praha 1 nebo Praha 10?

Dalším bodem při vašem plánování by mělo být popřemýšlení o vhodné lokalitě. Každý z nás má pochopitelně jiné nároky. Někdo upřednostní rychlou cestu do práce v centru Prahy, jiný by zase preferoval poklidnější bydlení v okrajové části města. Vodítkem může být vaše rodina i známí. Jistě víte, v jaké části bydlí, a tak se jich nestyďte zeptat na jejich názory. Líbí se jim tam? Nebo už se nemohou dočkat, až se přestěhují do jiné čtvrti?

V TOMTO článku se například dozvíte, která pražská lokalita byla nejžádanější v roce 2015.

Sledujte nabídky pravidelně

V této fázi byste již měli mít přibližnou představu o tom, kde vaše nové bydlení bude a kolik jste za něj maximálně ochotni měsíčně utratit. Nyní již jen stačí natrefit na přesně takovou nemovitost, která vám po všech stránkách sedne.

K tomu lze doporučit opravdu poctivě a pravidelně sledovat nabídky realitních serverů. Nechte si záložku otevřenou na počítači a jakmile si vzpomenete, aktualizujte. Věřte, že ty opravdu nejlepší nabídky bývají velmi rychle zamluvené. U nemovitostí více než kde jinde platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. A samozřejmě se nezapomeňte zeptat i své rodiny nebo přátel, zda o něčem volném nevědí.

Nebojte se zeptat

Jakmile již nějakého majitele nemovitosti nebo příslušného realitního makléře najdete, sjednáte si s ním schůzku. Při ní vám ukáže danou nemovitost, kterou k pronájmu nabízí. Při prohlídce se nestyďte být důslední. Pořádně se podívejte na to, co vás čeká. A nezapomeňte si i předem sestavit seznam otázek, které by vás zajímaly. Budete tak mít jistotu, že na nic nezapomenete.

Otázky se mohou týkat občanské vybavenosti v okolí, hluku, případných poplatků nebo názorů na sousedy. Je to na vás. Stejně tak mnohdy budete řešit otázku zařízení. U některých nemovitostí se dočkáte vybavení, jinde tato položka zůstává na vás.