Stavíte dům? 3 tipy, jak efektivně ušetřit statisíce

dotace na zateplení

Stavba vlastního obydlí se řadí mezi nejnákladnější položky v našem životě. Proto je dobré se podívat okolo a zjistit si možnosti, se kterými ušetříte. Podívejte se na naše tři tipy, se kterými se vám podaří snížit vaše výdaje efektivním způsobem. 

Dotace na novostavbu

Přáli byste si snížit výdaje na nově postavený dům až o půl milionu korun? Dotace na novostavbu i v letošním roce představuje jasný vzkaz všem majitelů nových domů – pokud budete využívat úsporná řešení, podpoříme vás. Výše dotace se liší podle počtu řešení, které využíváte. Snížíte tak nejen vaše výdaje za pořízení domu, ale také celkové výdaje na údržbu vaší stavby. Dotace na novostavbu a dotace na zateplení jsou jedny z nejžádanějších programů, které stát podporuje. 

Promyšlená koncepce domu

Možná jste si představovali, že váš dům by měl mít přesně takové atributy, jaké jste si zadali před několika lety. Bohužel se ale již neorientujete v současných cenách, kdy náklady na některé stavební prvky překračují i několikanásobně cenu, kterou byste za stavební prvky vynaložili ještě před několika lety. I těmto reálným situacím byste proto měli přizpůsobit své aktuální přání a dobře si promyslet celkovou koncepci domu. 

Stavíme svépomocí

Máte partu dobrých přátel, na které se můžete spolehnout? Nebo se ve vašem okolí vyskytují šikovní řemeslníci, kteří vám rádi udělají některé prvky vašeho domu za nižší cenu, než jakou by přišla výstavba domu na klíč? Povolejte všechny své kontakty a pokuste se sestavit plán na stavbu svého domu. Stavbou svépomocí možná neušetříte čas, ale finance rozhodně ano. Navíc většina státních programů se vztahuje také na řešení, která si nainstalujete i svépomocí. O dotace tak nepřijdete. 

Během stavby rodinného domu se vám může podařit ušetřit i několik set tisíc. Záleží jen na vás, jakých možností využijete.