Věrná replika svatováclavské koruny k vidění zdarma

Mincovna

Galerie Pražské mincovny pro své návštěvníky připravila jedinečnou podívanou. Jste-li milovníci historických klenotů, můžete zde spatřit věrnou repliku svatováclavské koruny. Mincovna se nachází v Obecním domě a vejdete do ní vchodem hned vedle Prašné brány.

Význam svatováclavské koruny

Svatováclavskou korunu nechal zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci, která proběhla v roce 1347 ve svatovítské katedrále. Jedná se o úžasný klenot nesmírné hodnoty vážící 2358 gramů s torzem vyrobeným z 21-22 karátového zlata. Na vrcholu jí dominuje kříž. Předpokládá se, že sám Karel IV. Se podílel na výběru kamenů, neboť byl považován za znalce mystických tradic. Koruna je tak posázena překrásnými safíry, perlami, rubíny, červenými spinely i smaragdy. Jsou na ní umístěny v takovém rozložení, aby připomínaly buddhistické mandaly. Každý kámen má navíc svou symboliku: spinely ochraňují panovníka, rubín představuje boj se zlem, smaragd je posel moudrosti a lásky.

Autorem repliky, kterou můžete zhlédnout v galerii Pražské mincovny, je Jiří Urban, klenotník z Turnova. Ten věrnou kopii tohoto úžasného klenotu vyráběl ručně, přesně podle tradičních pracovních postupů středověkých zlatníků. Spatříte tedy dokonalý kousek, u kterého byl brán zřetel na každičký detail. Za obdiv stojí také dokonale věrné kopie drahých kamenů.

Proč právě v Pražské mincovně?

Pražská mincovna se zaměřuje na ražbu mincí a medailí vysoké kvality. A co má každá korunová mince ČNB? Právě stylizovanou svatováclavskou korunu, která tedy není jen symbolem naší měny, ale celého českého mincovnictví.

Repliku svatováclavské koruny si v galerii Pražské mincovny můžete prohlédnout bez front a čekání a navíc úplně zdarma. Není třeba žádná rezervace ani objednání předem. Při vaší příští návštěvě Prahy se může stát Obecní dům a jeden z našich nejluxusnějších korunovačních klenotů, svatováclavská koruna, jednou ze zastávek, které vás kulturně, historicky i umělecky obohatí.