Vhodné zastřešení nemusí být předražené

Zahrada je místo, které se dá předělat na mnoho způsobů. Některé je možné i kombinovat. Například není problém udělat v jednom rohu třeba hřiště pro děti a v tom druhém příjemné venkovní posezení.

Aby posezení fungovalo podle předpokladů, nemělo by se na něm šetřit. Hlavní je myslet nejen na podlahu, ale zároveň i na střechu.

Nevhodné střechy

Terasa – zastřešení může mít celou řadu forem, a ne všechny jsou zrovna ideální. Hodně se například nedoporučuje používat nepromokavé plachty. Ty jsou ideální pro zakrytí stavebnin nebo rozličných strojů, avšak pro střechu nejsou hlavně z vizuálního hlediska příliš vhodné.

K tomuto účelu se nevyplatí používat ani markýzy, jež sice vypadají často krásně, ale až na pár modelů nejsou schopné poskytovat ochranu proti dešti. A verze, co toto dokáží, jsou zase neúměrně drahé. Navíc markýzu je nezbytné vždy s přicházejícím větrem stáhnout, jinak hrozí její potrhání.

Ideál je pergola

Na druhou stranu jsou tu ještě pergoly, jež jsou na rozdíl od výše představených řešení brány jako ideál. Jedná se o principiálně jednoduché konstrukce, které však dost vydrží a zároveň mají příjemný vzhled. Jejich výhodou navíc je, že se dají sehnat poměrně levně a ani jejich montáž nepatří mezi něco extrémně složitého.

Samozřejmě je možné si k tomuto účelu pozvat firmu, nicméně často jde o zbytečné vyhazování peněz. Současné pergoly jsou v podstatě jen velké stavebnice, jež je snadné složit i rozložit, zvláště pak ve více lidech. Navíc prefabrikované pergoly jsou obvykle levnější než modely dělané na míru.

Přírodní materiál

Pergoly se dnes již zcela běžně vyrábějí z hliníku či plastu. Tyto modely jsou oblíbené hlavně protože jsou prakticky bezúdržbové. Mnohdy se však nehodí do všech typů zahrad. Hlavně rustikálně koncipované pozemky spíše dokáží přijmout pergolu ze dřeva než z jakékoliv jiné suroviny.

Ano, tento druh zastřešení je pak potřeba pravidelně ošetřovat speciálními ochrannými nátěry, nicméně s tím není mnoho práce. Aplikovat nátěry na zastřešení je například daleko rychlejší než na plot. Zvláště pak dlouhé dřevěné ploty je běžné natírat klidně celý den, často i déle. S pergolou je člověk hotový během pár minut.