Zvládne herní notebook i nejnovější hry?

herní notebook

Při konstrukci každého herního notebooku je kladen důraz na výkon, abyste díky němu měli ten nejlepší požitek ze hry. V oblasti počítačových her jde ovšem vývoj velmi rychle kupředu, a tak se klidně může stát, že i některé novější herní notebooky nezvládnou žhavé herní novinky.

V tomto článku se podíváme na to, co by měl herní notebook splňovat po hardwarové stránce, aby zvládnul i čerstvě vydané hry s náročnými požadavky.

Přestože jednotlivé herní tituly mohou mít různé specifické nároky na hardware, nejdůležitější jsou vždy tyto čtyři parametry:

  • Výkonu procesoru
  • Výkon a paměť grafické karty
  • Kapacita RAM
  • Kapacita a typ pevného disku

Výkon procesoru

Trhu s procesory dominují dva hráči, společnosti Intel a AMD. Obecně se dá říct, že procesory od Intelu jsou dražší, ale výkonnější. A přestože některé modely od AMD jsou opravdu povedené, u velké části herních notebooků najdete právě ty od Intelu.

Výkon a paměť grafické karty

V případě trhu s grafickými kartami se opět můžeme bavit o dvou hlavních hráčích, tentokrát o společnostech AMD a Nvidia. Pro herní notebooky dávají ovšem smysl pouze grafické karty od Nvidie, jenom ty vám dokáží zajistit výkon potřebný pro nejnovější hry.

Spolehněte se na řady GTX a RTX, pořiďte vždy notebook s nejlepší grafickou kartou, který můžete za svůj rozpočet koupit. Většina starších herních notebooků zaostává především kvůli slabé grafické kartě.

Kapacita operační paměti

Kapacita operační paměti by měla být u herního notebooku alespoň 8 GB, ale v nejlepším případě 16 GB a více. To se projeví například když budete chtít kromě náročné hry otevřít i prohlížeč nebo třeba nahrávací program. Některé nejnovější hry ale vyžadují vysokou kapacitu RAM samy o sobě. 

Dobrá zpráva je, že RAM je jeden z mála komponentů, který lze do herního notebooku dokoupit. Většina z nich má alespoň jeden rezervní slot, takže je možné paměť rozšířit.

SSD disk

Kapacita a typ pevného disku

Kapacita pevného disku by měla být alespoň 500 GB, především proto, že nejnovější hry zabírají velké množství místa. Například Cyberpunk 2077 vám na disku zabere plných 70 GB. Pokud tedy chcete mít v záloze více novějších her, připravte se na to, že potřebujete adekvátní místo.

V případě, že je notebook vybaven SSD diskem, hry poběží plynuleji, vzhledem k tomu, že notebook dokáže data zapsaná na SSD disku přečíst rychleji.

Cena

Podle ceny herního notebooku nelze jednoznačně určit, jestli bude mít dostatečný výkon. I v nižších cenových hladinách lze najít povedené kousky, naopak mezi dražšími notebooky lze najít stroje, které se opravdu moc nepovedly.

Pravdou ale je, že pokud se rozhodnete dát za herní notebook více než 30 tisíc korun, dostane se vám ve většině případů opravdu kvalitního stroje.

Herní notebook nebo herní PC?

Stále platí velmi známá poučka, že herní notebook se vyplatí pouze v tu chvíli, že chcete hrát na cestách, ve škole nebo třeba na koleji. Prostě kdekoliv, kam nemůžete vzít svůj stolní počítač.

A přestože do nejlepších herních notebooků se již dnes instalují špičkové komponenty, pokud se vývoj a nároky her posunou dopředu, velmi těžko je vyměníte nebo doplníte. V případě herního PC je to ovšem běžný postup.

Důležité je také zmínit zahřívání jednotlivých komponentů, které je v případě herního notebooku samozřejmě vyšší, takže se vlivem tepla snižuje výkon.

Tip, jak ušetřit při nákupu

Pokud hledáte výkonný herní notebook či PC podívejte se i na nabídku repasované výpočetní techniky. Jedná se o stroje z vyšších modelových řad výrobců, které pochází z předváděcích akcí, ukončených leasingů či byly vráceny v zákonné lhůtě. 

Před následným prodejem prochází náročným otestováním, takže máte jistotu, že se na ně můžete spolehnout. Přidejte záruku 12 měsíců a slevu kolem 60 % oproti zcela novému modelu a nezní to vůbec špatně. Více na inComputer.cz.