Jak můžete pomoci člověku, který je nyní ve vazbě?

Je někdo z vašich přátel nebo blízkých následkem okolností ve vazbě nebo ve vězení? Je toho hodně, co pro svého blízkého člověka můžete udělat. Na co se zaměřit?

Posílání balíčků jako pozdrav z běžného života

Ve vězení je vše na příděl. Neexistuje, aby si vězňové mohli kupovat jiné potraviny, než jaké jsou jim předkládány. Každý z nás si přitom přeje si občas dát něco na přilepšenou. Balíky do vězení jsou tedy způsob, jak výrazně pomůžete vězni s tím, aby měl u sebe něco, co mu připomíná běžný život. Můžete například zaslat cukrovinky, nebo také kávu. Nárokový balík do vězení umožňuje také zasílání tabákových výrobků. Ty nemusí přímo sloužit ke spotřebě. Ve věznici totiž fungují jako platidlo. 

Pište dopisy, stanou se deníkem běžného života

Vězeň se postupem času přizpůsobí životu ve vězení a ztrácí kontakt s realitou. Jste to přitom vy, kdo mu může výrazně pomoci. Pište dopisy, jak často jen můžete. Zasílejte je na adresu věznice, do rukou odsouzeného. Dopisy se stanou vítanou součástí běžného dne vězně. I když vám to zřejmě nepřizná, právě tyto listovní zásilky jej udrží v kontaktu s vaší běžnou komunitou a s životem, na který byl zvyklý. Tento deník běžného života je vítaným čtivem všech vězňů. 

Peníze posílejte pouze oficiální cestou

Do vězení samozřejmě můžete poslat i finanční obnos. Bude použit na nákup hygienických potřeb i oblečení a dalších pomůcek pro výkon zaměstnání či aktivit. Finance nikdy neposílejte v obálce nebo v balíku. K tomuto účelu slouží pouze speciální účet věznice. Každý ústav má své číslo účtu, každý vězeň svůj jedinečný variabilní symbol. Vždy budete mít jistotu, že finance doputovaly zpět. Pokud by je vězeň nestihnul vybrat, vezme si je s sebou v případě odchodu domů. 

Člověku, který se dostal do vězení, můžete pomoci v kontaktu s běžným životem.