Nejčastější chyby v péči o dřevěnou podlahu

Pořídit si do interiéru dřevěnou podlahu znamená pozvat si trvalou hodnotu. Podlaha vám vydrží sloužit po mnoho dekád. Při správném zacházení je běžné, že se dřevěná podlaha dožije i více než sta let. Čemu se vyvarovat? 

Přemokření podlahy

Dřevo je přírodní materiál a je o něm dobře známo, že v mokrém prostředí mění své vlastnosti. Dřevěné podlahy proto nesmíme za žádnou cenu vystavovat vysoké vlhkosti. Klasické dřevo se proto nehodí v podobě plovoucí podlahy například do koupelny nebo jiným způsobem vodě exponovaným prostorám. Přemokření podlahy má za následek dramatické snížení životnosti podlahové krytiny. 

Škrábance a mezery neřešíte

Dalším omylem je nechat podlahu žít si vlastním životem, aniž byste jednou ročně věnovali trochu času renovaci a nápravám způsobených škod. I při veškeré opatrnosti se totiž při běžném provozu v domácnosti, kanceláři či restauraci může stát, že dojde k drobnému poškození podlahy. Odhalit tento problém včas je základem úspěchu. Škrábance i mezery se snadno dají ošetřit například tmelem určeným na dřevo. 

Ošetření nerovností je potřebné pro další zachování vysoké kvality podlahy. Do vzniklých mezer vnikají nečistoty, a ještě dále problém prohlubují. Čím dříve přistoupíte k nápravě drobných potíží, tím lépe. 

Vrzání podlahy necháváte být

Zejména v kancelářích a doma nám vadí, když podlaha vrže. Mnoho lidí to ale konstatuje a dále s tím nic nedělá. Vrzání podlahy sice na samotnou funkčnost podlahy nemá žádný vliv, velmi negativně ale ovlivňuje estetickou hodnotu této podlahové krytiny. 

Přitom stačí jen ošetřit místo práškem z grafitu nebo mastku, přilepit uvolněné prkno k podlaze, nebo vyměnit vadnou parketu. Snadno se také vrzání podlahy odstraní očištěním podlahy a nanesením nového laku. 

Péče o dřevěnou podlahu je velmi snadná a zajistí vám dekády spokojeného užívání.