Jak získat zdravotnické pomůcky pro osoby se sníženou mobilitou

Dokud je člověk mladý, užívá si života a příliš nemyslí na to, co bude ve stáří. Roky ale letí, s přibývajícími roky se zhoršuje zdraví i pohyblivost. O tom by mohli vyprávět ti, co pečují o své staré rodiče. Často se setkávají s tím, že jim musejí pořídit praktická kompenzační pomůcky, které jim ulevují v jejich zdravotních problémech. Jak o ně požádat?

Jak zlepšit pohyblivost staršího člověka

Se vzrůstajícím věkem se zhoršuje mobilita člověka. Někdo je vysoce pohyblivý do vysokého stáří, jiný toto štěstí nemá. Někdy stačí těžší průběh respiračního onemocnění, který způsobí, že se pohyblivost z důvodu delšího upoutání na lůžku rapidně zhorší. Člověk zeslábne a nemá pak takovou sílu chodit. V takovém případě je dobré pořídit různé kompenzační pomůcky. 

Patří mezi ně i chodítka, jež poskytují oporu a dobrou stabilitu při chůzi a odlehčení dolních končetin. Pomáhají při nácviku chůze, při rehabilitaci i poúrazových a pooperačních stavech. V nabídce jsou chodítka čtyřkolová, skládací, s nafukovacími koly i krokovací chodítka. Správný typ vyberete ve spolupráci s lékařem.

Jak požádat o kompenzační pomůcku

V případě, že máte v péči špatně pohyblivého seniora, je možné požádat o kompenzační pomůcku, kterou by z části nebo celou hradila zdravotní pojišťovna. K tomuto účelu slouží formulář Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, který vyplňuje praktický nebo odborný lékař, v jehož péči se senior nachází.

Na stejném principu funguje i možnost získat francouzské berle s příspěvkem zdravotní pojišťovny, které mohou seniorovi s chůzí hodně pomoct. Bývají vyrobeny z kvalitního hliníku, díky kterému jsou lehké, odolné s dlouhou životností. Člověku poskytnou potřebnou oporu při chůzi, která je pak jistější, protože se může při ní opřít celým předloktím.