Kdy se vyplatí elektroskútr?

elektroskútry bez řidičáku

Také se vám už několikrát stalo, že jste měli domluvenou schůzku a nestíhali jste, ač jste se snažili běžet celou cestu? Hromadná doprava zrovna nejela a vy jste přišli pozdě? Proběhla vám v hlavě myšlenka, že by se vám hodil dopravní prostředek, který by vás rychle dopravit na místa, kam se běžně autem nedostanete a pěšky je to příliš veliká vzdálenost? 

Pojďme si představit elektroskútr, řekněme si, jaké výhody nám přináší a jestli má nějaké nevýhody.

Proč elektroskútr?

Jistě vás už někdy naštvalo, když jste stále dlouhou dobu v koloně na rozbitých silnicích, kde byla doprava řízena kyvadlově semaforem, že vás předjel skútr, který se zařadil na začátek celé kolony, vyjel tak první a než vy jste vystáli další dvě červené, byl dávno doma. 

Ač se to zdá jako velice nespravedlivé, někdy to dokáže naštvat, je to celá pointa skútru. Ušetří čas každému, kdo ho používá.

Jestliže si budete chtít zakoupit elektroskútr, musíte si připravit zhruba 20 tisíc korun, jestliže se vám zdá cena poměrně vysoká, srovnejte si to s nákupem auta a budete mít hned jasno. Na trhu jsou k dostání také běžné skútry, které jezdí na benzín. Rozdíl mezi nimi je tedy zcela jasný. 

Užívání elektroskútru je šetrné k životnímu prostředí, neboť provoz je bez emisí a zároveň nejsou hlučné. Elektroskútry na pohonné hmoty mají provoz mnohem dražší, neboť se cena benzínu odvíjí vždy od aktuální situace s cenou ropy. Elektroskútr snadno dobijete pomocí akumulátoru a běžnou 220 V zásuvkou. 

Cena jednoho dobití se pohybuje okolo 10 Kč na 100 km. Jezdit na nich můžete i během zimy, musíte však dávat pozor na své zdraví a nezatěžovat je příliš na prudkých kopcích.

Elektroskútr

Výhody elektroskútru

  • Cena – elektroskútr je finančně dostupný skoro pro každého díky své pořizovací ceně. Kromě pořizovací ceny je také důležité vyzdvihnout provozní náklady na elektroskútr.
  • Rychlost jízdy – i když není rychlost samotného elektroskútru příliš veliká, většinou se pohybuje v rozmezí 30–50 km / hodinu, i přesto vám ušetří mnoho času při přepravě do cíle.
  • Ekologický provoz – žádné emise, čistý vzduch.

Nevýhody elektroskútru

  • Výdrž baterie – než vyrazíte na výlet, musíte si zkontrolovat, jak moc máte dobitou baterii, stává se, že zůstanete někde stát, zásuvka nebude poblíž a budete muset řešit odtlačení skútru a nejbližší místo, kde si ho nabijete.

Rada na závěr

Při výběru elektroskútru buďte velice pozorní, obzvláště na výkon motoru, od kterého se odráží skutečnost, zda musíte mít řidičské oprávnění nebo nikoliv. Zatímco na slabší elektroskútry bez řidičáku, které patří do kategorie tzv. malých mopedů nic nepotřebujete, na silnější elektroskútry již potřebujete řidičské oprávnění. 

Čím je skútr výkonnější, tím vyšší musí být dosavadní řidičské oprávnění. Elektroskútry jsou nejlepší variantou především do města.