Od jakého věku mohou děti začít uklízet?

Domácí práce obvykle nemají rádi děti ani dospělí. Přesto to jsou činnosti, které se prostě musí udělat. V jakém věku už se můžete opřít o své ratolesti? Když je zapojíte, nezapomeňte na to, že byste jim měli poskytnout pouze bezpečné čisticí přípravky. Dětská pokožka bohužel ještě není na takové úrovni jako pokožka dospělých. A na agresivní chemikálie, které některé čisticí prostředky obsahují, může zareagovat kožními problémy.

Děti 2 až 3 roky

Už nyní můžete děti zapojit do úklidu. V první řadě si budou uklízet po sobě – skládat hračky do koše, třídit je podle druhů (kostky, dopravní prostředky, zvířata) apod. Mohou také třídit ponožky podle barvy. Pokud je kopa ponožek podobné barvy (například šedé a černé), tak je nejprve rozdělte na tyto barvy a teprve pak se společně pokuste najít k nim ponožku do páru.

Dítě 3 až 4 roky

Opět může jít o úklid hraček. Takto starému dítěti ale už můžete svěřit i skládání špinavého nádobí do myčky nebo třídění umytých příborů z myčky. Mohou pomoci utírat prach. Neočekávejte skvělé výsledky. Dítě pravděpodobně bude chtít dělat to, co maminka. Svěřte mu však pouze bezpečné a pokud možno ekologické čisticí prostředky.

Dítě 4 až 5 let

Dítě se může zapojit do úklidu o něco více. Může například skládat nebo vyskládat myčku, pomoci plnit pračku a také věšet prádlo. Naučte jej používat dětský prášek na praní, pokud se pere oblečení pro něj (obvykle to snadno pozná podle obrázku na obalu), a dovolte mu sypat jej do dávkovače pračky. Pokud přidáváte aviváž, je jen na vás, jestli to své ratolesti dovolíte.

Dítě 5 až 6 let

Takto staré dítě může například krmit psa nebo zalévat květiny. Ovšem pod vaším odborným dohledem. Můžete zkusit také ruční mytí nádobí a další činnosti, které si myslíte, že dítě zvládne. Úklid se tak pro něj může stát běžnou součástí života. Navíc si při něm procvičuje své motorické dovednosti.